3 Muhteşem Omega-3 Kaynağı

3 Muhteşem Omega-3 Kaynağı

Omega-3 açısından zengin bir beslenme biçiminin faydalarının saymakla bitmeyeceğini muhtemelen siz de biliyorsunuzdur. Vücudumuzun tek başına üretemediği Omega-3’ü beslenme düzenimize yeterli miktarda dahil etmemiz çok önemli. Peki, bu muhteşem gıdayı beslenme düzeninize katmanızın en iyi yolu nedir? İşte Omega-3 yağ asitleri içeren 7 muhteşem kaynak!

 

Deniz Ürünleri

Tahmininizi balıktan yana kullandıysanız doğru yoldasınız! Karides, somon, alabalık veya ton balığı tariflerine hızlıca bir göz atarsanız aileniz için tam bir Omega-3 ziyafeti verebilirsiniz. Balık severler için birkaç ipucu şöyle:

3 Muhteşem Omega-3 Kaynağı

  • Somon balığı ne kadar yağlıysa o kadar iyidir. Çiftlikte yetiştirilen somon balığı yerine deniz somonunu tercih etmeye çalışın. Kyani Sunset gibi bazı balık yağı takviye ürünleri özel olarak deniz somonundan üretilmektedir.
  • Pisi balığı, somon balığına nazaran Omega-3 açısından hem daha zengindir, hem de fiyatı daha uygundur. Yerel marketinizde balık tedariki sınırlıysa lezzetli ve ulaşılabilir fiyata sahip çiftlik pisi balığını tercih edebilirsiniz.
  • Burnunuzu kıvırmadan önce şuna bakmanızda fayda var: Arada bir paraya kıymayı düşünüyor ama aynı zamanda Omega-3 etkisini de istiyorsanız havyar harika bir seçim. Havyar, doğrudan tüketilebildiği gibi, krem peynirli kızarmış ekmeğin üzerine koyulmuş ve tütsülenmiş bir tutam somon balığı üzerinde de afiyetle yenebilir.
  • İstiridyeler zamanla alışılan bir tada sahiptir. Bununla birlikte, Omega-3 yağ asitleri açısından da ne kadar zengin oldukları inkar edilemez. Birçok kişi için istiridyeyi beslenme düzenine dahil etmenin en iyi yolu, evde pişirmenin ve yemenin yollarını aramaktansa bunu işin ustasına bırakmaktır. Çeşitli restoranların menülerinde istiridye bulmak mümkün, bazen de ufak aperitif olarak yer alabiliyor.

 

Deniz ürünlerinin içerdiği besin maddeleri ile yakından ilgilenenler için, Omega-3 kaynağına sahip, Kyäni Sunset’in yanı sıra, beslenmenize kolaylıkla ekleyebileceğiniz başka gıda çeşitleri de var neyse ki.

Sert Kabuklu Yiyecekler (Çerezler) ve Tohumlar

Bir diğer Omega-3 kaynağı ise keten tohumudur. Beslenme düzeninize keten tohumunu katmanın ve tüketimini arttırmanın en bilindik yollarını, bunlarla sınırlı olmamakla birlikte şöyle sıralayabiliriz:

  • Salataya eklemek
  • Smoothie’lere eklemek
  • Kurabiye, brownie ve hatta kreplerde öğütülmüş keten tohumu kullanmak
  • Kuru meyve tüketiyorsanız üzerine biraz da keten tohumu serpiştirmek
  • Öğütülmüş keten tohumunu fıstık ezmesiyle karıştırmak
  • Yulaf ezmesine keten tohumu eklemek

 

Ceviz de zengin bir Omega-3 kaynağıdır. Sütlü çikolataya batırılıp üzerine hafifçe deniz tuzu serpilerek hazırlandıklarında harika bir atıştırmalık olabiliyorlar. Aynı zamanda çeşitli salatalarda ve en sevdiğimiz yiyecek olan kurabiyelerde de kullanabilirsiniz. Kurabiyelere ceviz ve keten tohumunu ekleyerek dozu ikiye katlayabilirsiniz.

 

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karalahana bir süredir en faydalı yiyeceklerden biri olarak biliniyor. Bunun bir nedeni, içerdiği Omega-3 yağ asitleri. Karalahanayı beslenme düzeninize kolayca dahil edebilirsiniz. En sevilen yöntemler arasında, salataya ve çeşitli çorbalara karalahana eklemek ya da karalahanalı smoothie’ler hazırlamak bulunuyor.

 

Karalahanaya ek olarak Ispanak da yüksek Omega-3 içeriğine sahip harika bir yeşil sebzedir. Aynı şekilde, Ispanak da salatayla birlikte tüketilebilir.

 

Beslenme düzeninize eklemeye değer bir diğer sebze ise Brüksel Lahanasıdır. Zengin Omega-3 içeriğinin yanı sıra iyi bir protein, potasyum ve demir kaynağı olarak da sağlık açısından faydalıdır. Ayrıca bol miktarda C Vitamini ve antioksidan içerir. Sağlıklı bir ziyafet için Brüksel Lahanasını soğan, tuz, biber ve biraz da zeytinyağı ile pişirmeyi deneyin.

 

Çoğu zaman en iyi beslenme amaçları bile yetersiz kalabilir ama sorun değil! Biz yetersiz kaldığımızda besin takviyeleri devreye girebilir. İhtiyacınız olan besinleri tüketmeye yardımcı olması için Kyäni Sunset ve benzerleri gibi Omega-3 takviyelerini almayı göz önünde bulundurun.

3 Muhteşem Omega-3 Kaynağı ile Benzer Yazılar

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Muhteşem Omega-3 Kaynağı ile Benzer Yazılar
Kyäni Ürünleri

Dengeli ve Sağlıklı Bir Yaşam için Kyäni Ürünleri

Hem doğal ürünlere ulaşamamak hem de günlük aldığımız gıdalardaki vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda olmaması sebebiyle, dengeli ve sağlıklı bir yaşam için, gıda takviyeleri kullanarak vücudu desteklemek bir zaruret ...

Devamı
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Amerikalı iki aile tarafından kurulan ve gıda takviyesi ürünleri ile dikkat çeken Kyäni, ürünlerini piyasaya sürebilmek için mağazacılık yerine şahıslar aracılığı ile pazarlama yöntemini yani network marketing yöntemini tercih etmektedir. Türkiye’de pek ...

Devamı
Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Geçen hafta 2018 Başkanlık Gezisi gerçekleşti ve bu yıl, harika yolculuk Tahiti’ye oldu! İş Ortakları gemiye binmek için Papeete, Tahiti'de bir araya geldi. Hoşgeldin akşam yemeği için Fransız Polinezyası Huahine'ye gittiler. Ertesi ...

Devamı
Sponsor