Güvenli UV (UltraViyole) Koruması Ayında, Bronzluğunuzun Keyfini Çıkarın!

Güvenli UV (UltraViyole) Koruması Ayında, Bronzluğunuzun Keyfini Çıkarın!

Yaz geldi ve güneş parlıyorken, Güvenli UV Koruması Farkındalık Ayı olarak Temmuz ayı harika bir zaman! Evet, hepimiz bu sıcak yaz ışınlarını almaya bayılırız ve muhtemelen çoğumuz güneş ve çok fazla güneşe maruz kalmanın ne kadar kötü olduğunun farkındayız.

Cildinize zarar verir ve erken yaşlanma belirtileri görünmesini sağlar.

UV ışınları ve güneş koruyucuları hakkındaki en yaygın yanlış bilgileri gidermek ve kendinizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam ediniz.

 

 1 – Yanlış: Daha koyu renk güneş gözlüğü takmak daha fazla koruma sağlar

Güneş gözlüklerinin renginin veya koyuluğunun, UV ışınlarını filtreleyebilme özelliği yoktur. Çok koyu renk tonlu gözlükler takabilirsiniz ancak gözlüğün yeterli koruması yok ise, gözünüze aşırı UV ışınlarının girmesine izin verebilir. Gözünüzün güvenliği için, UVA ve UVB ışınlarının en az% 98’ini filtre edebilen bir güneş gözlüğü seçin. UV kaplamalı veya dahili UV kapsama alanına sahip polikarbonat lensleri satın alın. Foto-kromatik lensler de iyi bir seçenek olabilir. Bu tip lensler, UV ışınlarına maruz kaldıklarında açıktan karanlığa geçiş yapar.

 

2 – Yanlış: Su altındaysak güneş yanığı tehlikesi yoktur

Su, UV ışınlarına karşı koruma sağlayabilir, ancak bu koruma sadece minimal seviyededir. Aslında, vücudunuz suya yarım metre derinlikte ise, UV ışınları cildinize hala ulaşabilir. Vücudunuzun su üzerindeki kısmı, suyun yansıması nedeniyle daha yoğun radyasyona maruz kalmaktadır.

 

3 – Yanlış: Güneş kremi kullandığımız sürece istediğimiz kadar güneşlenmemiz mümkündür

Güneş koruyucu losyon güneş altında harcayabileceğiniz saatleri arttırmak anlamına gelmez. Güneşten uzak kalamayacağınız zamanlarda size ek koruma sağlaması için kullanılır. Ve güneş banyosuna sık sık ara verseniz bile, cildinizin alacağı hasarı gerçekten etkilemez. Radyasyon maruziyeti, kümülatif olma eğilimindedir. Güneşin zararlı etkilerini azaltmak istiyorsanız, güneşe maruz kaldığınız süreleri azaltmanız gerekmektedir.

 

4 – Yanlış: Bulutlu bir gün, bizi güneş yanıklarından korur

Bulutlu bir gün olsa bile, cildinizin sağlığını riske atmayın. UV ışınları bulutlara, sise ve buğulara nüfuz edebilir. Hatta, belirli zamanlarda, ışınlar bulutların kenarlarından yansıyarak büyüyebilir. Sadece güneşi göremeyeceğiniz için kendinizi güvende hissetmeyin.

 

5- Yanlış: Bütün güneş kremleri aynıdır

İki tip UV ışını vardır. UVA ışınları, cildinizin daha derin katmanlarına nüfuz edebilir. Erken yaşlanma, kırışıklık ve daha düşük bağışıklık sisteminden sorumludurlar. Öte yandan, UVB ışınları güneş yanığının arkasındaki suçludur. UV ışınlarının farklı olması gibi, tüm güneş kremleri aynı değildir. Özünde, sizi UVA’ya karşı korumak için kullanılan bir ürüne, UVB ışınlarından koruması konusunda da güvenemezsiniz. Optimum korumanız için geniş spektrum koruması sağlayan bir güneş koruyucu seçin.

 

6 – Yanlış: Kendimizi güneşten yalnızca öğle saatlerinde korumalıyız

Güneşin UV radyasyonu, saat 10:00 ile 16:00 arasında en güçlü seviyededir. Bu saatler boyunca, doğrudan güneş ışığından kaçınmak en iyisidir. Dışarı çıkmak kaçınılmazsa, bir şemsiye kullanın ya da ışınlara maruz kalmayı azaltmak için gölgenin altında yürüyün.

 

7 – Yanlış: Güneş kremi sürmeyi yenilememize gerek yoktur

Güneş koruyucularının çoğu ciltte yaklaşık iki saat dayanabilir. Çoğu zaman, güneş kremleri o kadar uzun süre etki göstermez. Cildiniz krem içeriğini tükettikçe, güneşe karşı korumanız azalır. Buna ek olarak, yüzmek, terlemek ve ıslanmak da güneş koruyucunuzu daha hızlı tüketebilir. Bu şartlara maruz kalacağınızı biliyorsanız, güneş korumanızı iki saatte bir tekrar uyguladığınızdan emin olun ve tekrar suya daldırmadan önce cildinizin güneş kremini emmesini bekleyin.

 

8 – Yanlış: SPF seviyesi daha yüksek bir güneş kremi kullanmak daha yüksek bir koruma sağlar

Genel olarak, SPF 30’lu bir güneş koruyucu, doğru şekilde ve doğru miktarda uygulanırsa, UVB ışınlarının% 96’sını bloke etmek için yeterli olabilir. Daha yüksek bir SPF’ye sahip bir güneş koruyucu çok az fark yaratacaktır. Örneğin SPF 50, UV ışınlarının% 98’ini bloke edebilirken, SPF 75% 99 koruma sağlayabilir. % 100 UV ışınlarını engelleyebilecek güneş koruyucu yoktur.

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenli UV (UltraViyole) Koruması Ayında, Bronzluğunuzun Keyfini Çıkarın! ile Benzer Yazılar
Kyäni Ürünleri

Dengeli ve Sağlıklı Bir Yaşam için Kyäni Ürünleri

Hem doğal ürünlere ulaşamamak hem de günlük aldığımız gıdalardaki vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda olmaması sebebiyle, dengeli ve sağlıklı bir yaşam için, gıda takviyeleri kullanarak vücudu desteklemek bir zaruret ...

Devamı
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Amerikalı iki aile tarafından kurulan ve gıda takviyesi ürünleri ile dikkat çeken Kyäni, ürünlerini piyasaya sürebilmek için mağazacılık yerine şahıslar aracılığı ile pazarlama yöntemini yani network marketing yöntemini tercih etmektedir. Türkiye’de pek ...

Devamı
Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Geçen hafta 2018 Başkanlık Gezisi gerçekleşti ve bu yıl, harika yolculuk Tahiti’ye oldu! İş Ortakları gemiye binmek için Papeete, Tahiti'de bir araya geldi. Hoşgeldin akşam yemeği için Fransız Polinezyası Huahine'ye gittiler. Ertesi ...

Devamı
Sponsor