Protein Karışımlarını Lezzetli Hale Getirmenin Yolları

Protein Karışımlarını Lezzetli Hale Getirmenin Yolları

Protein tozları kas oranını artırma, enerjiyi yükseltme ve antrenman sonrası iyileşmeye yardımcı olma açısında harikaysa da, genelde tüketildikten sonra ağızda hoş bir tat bırakmadığı söylenir. Tadı güzel olan karışımlar genelde çok da sağlıklı olmayan seçeneklerdir, çünkü bunlar şeker, dolayısıyla karbonhidrat yüklü olduğundan protein karışımının amacını boşa çıkarmaktadır. En etkili karışımlar genellikle en acı ve tebeşir tadında olanlardır. Protein karışımı içmek için birçok kez çaba göstermiş olsam da çok başarılı olduğum söylenemez. Sonunda protein karışımlarını çeşitli miktarlarda şeker eklemeden de içilebilir hale getirmenin yöntemlerini aradım. Aşağıdaki beş yöntemi kullanarak siz de protein karışımlarınızı lezzetli hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

 

İlk olarak, karışımın tadını güzelleştirmek istiyorsanız, su her zaman işinize yaramayabilir. Bana kalırsa belirli meyve suları ya da süt türevleri (soya, badem, pirinç ve Hindistan cevizi sütü gibi) büyük fark yaratabiliyor. Fitness hedeflerinize uygun olarak farklı temel maddeler kullanmak daha mantıklı. Örneğin kilo vermek istiyorsanız şekersiz zenginleştirilmiş badem sütü gibi düşük yağlı ve az kalorili bir seçeneğe yönelin. Kas yapmak istiyorsanız da, karışımınıza ilave ve doğal protein eklemek amacıyla şekersiz, düşük kalorili ve zenginleştirilmiş soya sütünü deneyin. Ben, bitkisel süt türevlerine kıyasla daha yüksek oranda kolesterol içerdiğinden hayvansal sütü tercih etmiyorum. Vücudunuz ilave besin maddeleri ve vitaminlere ihtiyaç duyduğundan her zaman zenginleştirilmiş süt veya süt türevleri satın almayı unutmayın. Antrenman sonrasında protein almak için daha hafif bir seçenek arıyorsanız, sizi spor sonrasında yenileyecek ve susuzluğunuzu giderek doğal elektrolitleri ve besin maddelerini içeren Hindistan cevizi suyunu deneyebilirsiniz.

Protein Karışımları

Karışımınız için temel maddeyi seçtikten sonra çeşitli aromalar eklemeye başlayabilirsiniz.  İşin esasını protein tozunuzun aroması oluştursa da, genellikle aşağıdaki aromalardan biri tozun iyi taraflarını ortaya çıkarırken kötü tarafını gizleyebiliyor. Benim favorilerim:

 

 • Orman meyveleri
  • Protein karışımlarında kullanmayı en çok sevdiğim orman meyveleri yaban mersini, böğürtlen, çilek, ahududu ve kamburüzüm. Taze orman meyvelerinin tadı dondurulmuş olanlara göre her zaman daha iyi, çünkü dondurulmuşlarda tazelerdeki o mayhoşluk yok. Bu meyvelerin her birinde yoğun aromanın yanı sıra çok sayıda kuvvetli antioksidan, vitamin ve diğer besleyi̇ci maddeler var. En sevdiğim meyve karışımı ise çilekli cheesecake karışımı. Bu karışım, vanilya aromalı protein tozuna dondurulmuş çilek, cheesecake aromalı yağsız hazır puding karışımı, su ve buz eklenerek hazırlanıyor.
 • Badem
  • Bütün çiğ badem, kıyılmış bademe göre daha ucuz. Blender’ınıza ilk olarak bademleri koyduktan sonra diğer malzemeleri ekleyin. En sevdiğim badem karışımı nektarin-badem. Bademleri blender’dan geçiriyorum, sonra da taze nektarin dilimleri, badem sütü, protein tozu ve biraz da buz ekliyorum.
 • Taze Sıkılmış Meyve Suyu
  • Karışımlarıma taze sıkılmış portakal suyu eklemeyi seviyorum. Taze ananas, karpuz ve şeftaliyi bile denedim. Narenciyenin aroması daha fazla, fakat daha tatlı meyvelerin bazıları da hoş bir tat katıyor. En sevdiğim narenciye karışımlarından biri ananas kullanarak kendi yorumumu kattığım karışım. Biraz buz, taze veya dondurulmuş ananas, biraz yeşil limon suyu, vanilya aromalı protein ve biraz da Hindistan cevizi sütü veya suyu kullanıyorum.
 • Kahve Tozu
  • Hazır kahvelerin pek çok aroması var. Bazılarının ana malzemelerinden biri olan toz krema, içeceğinizin dokusunu koyultmaya yardımcı olacaktır. Bana göre kavrulmuş vanilya aroması dolabınızda bulundurabileceğiniz en çok amaçlı aromalardan biri. Bu aroma, geleneksel moka aromasıyla kıyaslandığında pek çok farklı aromayla çok iyi bir uyum yakalıyor. En sevdiğim kahve karışımı ise vanilyalı naneli latte. Bunun için buz, vanilya aromalı protein tozu, vanilya aromalı hazır kahve, biraz naneli kahve kreması ve su kullanıyorum. Bu içecek kış mevsimindeki favorilerimden.
 • Tarçın
  • Kuvvetli baharatlar pek çok amaca hizmet edebilir. Karışıma ve mevsime bağlı olarak tarçın, küçük Hindistan cevizi ve bazen de zencefil kullanmayı seviyorum. Tatta fark yaratmak için miktarı çok tutmanıza gerek yok. Ara sırada hazırlamayı sevdiğim elma-tarçın karışımında buz, elma püresi, protein tozu, biraz elma suyu, biraz soya sütü ve biraz da tarçın kullanıyorum. Bu karışımı biraz daha tatlı hale getirmek için şekersiz vanilyalı hazır puding karışımıyla kalınlaştırdıktan sonra elma ağırlıklı bir lezzet elde ediyorum.
 • Badem, Vanilya veya Nane Gibi Ekstreler
  • Baharatlarda olduğu gibi bunlarda da lezzet için az bir miktar kullanmak yeterli. Bir keresinde karışımıma biraz fazla vanilya ekstresi koymuştum, sonrasında da vanilya aromasını seyreltmek için başka bir karışım hazırlayarak öncekini ona ekledim. Vanilyanın ilave edilebileceği kolay karışımlardan biri, kremalı portakallı karışım. Buz, portakallı-vanilyalı protein tozu, biraz portakal suyu, badem sütü ve biraz da vanilya ekstresini karıştırıyorum.
 • Sizin için kalori hesabı yapmak kas yapmak kadar önemli değilse akçaağaç şurubu veya bal gibi ilave tatlandırıcı aromaları da deneyebilirsiniz.

 

Lezzet söz konusu olduğunda doku ve sıcaklık büyük rol oynuyor. Sulu ve oda sıcaklığındaki bir içecek mideye hemen inmeyecektir. Fakat kalın, soğuk ve aromalı bir içeceğiniz varsa hiçbir sorun yaşamazsınız. Bir karışımı kalınlaştırmak ve ona kremamsı bir doku kazandırmak için aşağıdakilerden birini veya ikisini kullanıyorum:

 • taze veya donmuş muz
 • yağsız yoğurt
 • yer fıstığı ezmesi
 • elma püresi
 • şekersiz hazır puding karışımı
 • yağsız ekşi krema
 • yağsız veya şekersiz kahve kreması
 • yağsız süzme peynir

 

İçeceğinizi ne kadar soğuk istediğinize ve tercih ettiğiniz kıvama bağlı olarak dondurulmuş malzeme, buz veya ikisini birden ekleyebilirsiniz. Kıvamın kalınlaşmasını istiyorsanız buzun yanı sıra yukarıda listelenen kremamsı malzemelerden birini veya ikisini ekleyin. Kıvamın incelmesi için biraz buz ve donmuş meyve yeterlidir.

 

Bütün bu öneriler protein karışımları için işe yaramakla birlikte, almak istediğiniz vitamin karışımları ya da enerji tozları için de kullanılabilir. Kyäni Sunrise bu öneriler için kullanılabilecek bir takviye edici gıdadır.

Protein Karışımlarını Lezzetli Hale Getirmenin Yolları ile Benzer Yazılar

Etkileyici Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protein Karışımlarını Lezzetli Hale Getirmenin Yolları ile Benzer Yazılar
Kyäni Ürünleri

Dengeli ve Sağlıklı Bir Yaşam için Kyäni Ürünleri

Hem doğal ürünlere ulaşamamak hem de günlük aldığımız gıdalardaki vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin yeterli miktarda olmaması sebebiyle, dengeli ve sağlıklı bir yaşam için, gıda takviyeleri kullanarak vücudu desteklemek bir zaruret ...

Devamı
Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Kyäni Dolandırıcılığı Gerçek mi?

Amerikalı iki aile tarafından kurulan ve gıda takviyesi ürünleri ile dikkat çeken Kyäni, ürünlerini piyasaya sürebilmek için mağazacılık yerine şahıslar aracılığı ile pazarlama yöntemini yani network marketing yöntemini tercih etmektedir. Türkiye’de pek ...

Devamı
Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Kyani 2018 Başkanlık Gezisi

Geçen hafta 2018 Başkanlık Gezisi gerçekleşti ve bu yıl, harika yolculuk Tahiti’ye oldu! İş Ortakları gemiye binmek için Papeete, Tahiti'de bir araya geldi. Hoşgeldin akşam yemeği için Fransız Polinezyası Huahine'ye gittiler. Ertesi ...

Devamı
Sponsor